ÖVRIGT / Teknika / Högtalare 5806045
nr 580 6045
Högtalare
Philips bakelit höjd 40 cm 1930-tal type 2032
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
måndag 27 april 2009
kl 18:27:26
27/4 09:52:11
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
Högtalare
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6045
Högtalare
Utrop: | 1.000 kr |
Såld: | 700 kr |
måndag 27 april 2009 |
27/4 09:52:11 | 1 | Vinnande bud |
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdÃ¥diga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal